Wspomnienie z Chęcin - "Pamięć po moich rodzicach..."

Jakiś czas temu, w przedsionku dawnej synagogi, udostępniliśmy dla zwiedzających wspomnienie o mieszkańcach miasta, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali wyznawców religii mojżeszowej.
 
Bohaterką zrealizowanego przez nas wywiadu jest Pani Małgorzata, której rodzice, z narażeniem życia, pomagali Żydom.
 
Eugeniusz Jagielski urodził się w Opatowie lub Iwaniskach koło Opatowa w 1907 roku. Maż Anny i ojciec pięciorga dzieci był działaczem społecznym, który ukrywał Żydów w swoim domu przy chęcińskim rynku, a także pomagał im w zorganizowaniu fałszywych dokumentów i wyjeździe z kraju. Ostatnimi ukrywanymi byli kobieta w ciąży i jej mąż, którzy zostali zadenuncjowani. Gdy Niemcy przybyli na posesję Jagielskich, Eugeniuszowi udało się zbiec, ale uwięziona została jego żona. Dzięki zeznaniom, w których oskarżyła męża o zmuszanie jej do pomocy w ukrywaniu Żydów, została zwolniona. Wkrótce rodzina przeniosła się w okolice Opatowa i ukrywała się w ruinach zamku w Ujeździe.
 
Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie, która poza swoją opowieścią, przekazała nam także pamiątki po rodzicach - maszynę do szycia wraz z podstawą.
 

Marta Zimnicka

Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Zadanie „Odrestaurowanie, wyposażenie zabytkowego budynku Synagogi oraz utworzenie Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Źródło finansowania: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa Funduszu: Fundusz Promocji Kultury

Nazwa programu: Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019, Termin realizacji: 2019-2023 Nazwa programu: Promesa dla Kultury 2023, Termin realizacji: 2023

Partnerzy:

Image

Patronat:

Image
Gmina Chęciny